Co użytkownicy kryptowalut powinni wiedzieć: Standard ERC20

Co użytkownicy kryptowalut powinni wiedzieć: Standard ERC20

Research
5 marca, 2018 by Lukasz
58
Świat kryptowalut może wydawać się zniechęcający dla przeciętnego inwestora, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają technicznej wiedzy na temat blockchain i smart kontraktów. Jednak perspektywy wielu nowych walut cyfrowych przyciągnęły wszystkie rodzaje inwestorów, w tym tych, którzy w przeciwnym razie mogliby być nieufni wobec inwestycji w cyfrowy token lub kryptowalutę.

Chociaż inwestorzy z pewnością mogą odnieść sukces w przestrzeni kryptowalut bez posiadania wiedzy technicznej, podstawowe zrozumienie niektórych z najważniejszych właściwości wielu obecnych walut cyfrowych jest niewątpliwie pomocne w prowadzeniu inwestora w kierunku najbezpieczniejszych i najrozsądniejszych decyzji finansowych. Jedną z głównych koncepcji, która rządzi dużą częścią tej przestrzeni, a która jest szczególnie istotna dla inteligentnych kontraktów i inteligentnych nieruchomości, jest to, co jest znane jako standard tokenów ERC20.

„ERC20” odnosi się do standardu skryptowego używanego w ramach blockchaina Ethereum. Ten standard techniczny dyktuje szereg zasad i działań, które token Ethereum lub inteligentny kontrakt musi przestrzegać i kroki, aby móc go wdrożyć. Być może najłatwiej jest myśleć o ERC20 jako o zestawie podstawowych wytycznych i funkcji, których musi przestrzegać każdy nowy token stworzony w sieci Ethereum.1

NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI

Token ERC20 jest standardem używanym do tworzenia i wydawania inteligentnych kontraktów na blockchainie Ethereum.
Inteligentne kontrakty mogą być następnie wykorzystywane do tworzenia inteligentnych nieruchomości lub tokenizowanych aktywów, w które ludzie mogą inwestować.
ERC to skrót od „Ethereum request for comment”, a standard ERC20 został wprowadzony w 2015 roku.
Wiele znanych walut cyfrowych korzysta ze standardu ERC-20, w tym Maker (MKR), Basic Attention Token (BAT), Augur (REP) i OmiseGO (OMG).
Powszechność i znaczenie ERC20
ERC to skrót od „Ethereum request for comment”, a „request for comment” to koncepcja podobna do tej opracowanej przez Internet Engineering Task Force jako sposób przekazywania istotnych uwag technicznych i wymagań grupie deweloperów i użytkowników.

Standard ERC20 jest od pewnego czasu dominującą ścieżką tworzenia nowych tokenów w przestrzeni kryptowalutowej. Jest on szczególnie popularny wśród ICOs i firm crowdfundingowych. Obecnie istnieją dziesiątki tysięcy odrębnych tokenów, które zostały wyemitowane i działają zgodnie ze standardem ERC20.

Podczas gdy wiele inteligentnych kontraktów ERC20 jest wykorzystywanych do wykonywania różnych procedur i funkcji w przestrzeni cyfrowej, wiele z nich zostało wykorzystanych do tworzenia niezbywalnych tokenów (NFT) na potrzeby pierwszej oferty monet (ICO). ICO jest zasadniczo odpowiednikiem pierwszej oferty publicznej (IPO) na rynku giełdowym w branży kryptowalut. Firma kryptowalutowa, która chce zebrać pieniądze na stworzenie nowej kryptowaluty, zdecentralizowanej aplikacji lub usługi, uruchamia ICO jako sposób na pozyskanie funduszy od inwestorów i wczesnych użytkowników.

Raport Yahoo! News sugeruje, że tokeny ERC20 niemal w pojedynkę zdominowały rynek byka ICO w 2017 roku, a wiele udanych kryptowalut zostało założonych zgodnie z protokołem ERC20. EOS, na przykład, pozostaje popularnym tokenem opartym na ERC20, który zebrał ponad 185 milionów dolarów w swojej pięciodniowej premierze ICO. Bancor (BNT) jest kolejnym, który zarobił 153 miliony dolarów w crowdfundingu podczas sprzedaży tokenów ERC20. Wiele innych tokenów zgodnych z ERC20 zebrało w ICO po kilka milionów dolarów.2

Historia ERC20

ERC20 został stworzony przez deweloperów Ethereum w imieniu szerszej społeczności Ethereum w 2015 r. i został oficjalnie uznany do września 2017 r.1 Aby stworzyć standard tego typu dla Ethereum, deweloper lub grupa deweloperów musi złożyć coś, co jest znane jako Ethereum Improvement Proposal (EIP), która opisuje nową funkcjonalność wraz z jej konkretnymi protokołami i standardami. Następnie komisja dokonuje przeglądu, zatwierdza, zmienia i finalizuje EIP – w tym momencie staje się on ERC.

Inteligentne kontrakty i inne funkcje w Ethereum są wtedy zobowiązane do przestrzegania jednego z zatwierdzonych standardów. Choć ERC20 jest prawdopodobnie najważniejszym i najlepiej znanym z tych wszystkich standardów ERC, nie jest jedynym istniejącym standardem.3

Zawartość standardu ERC20

Standard ERC20 zawiera kilka funkcji, które muszą być realizowane przez zgodny z nim token.

TotalSupply: zawiera informacje o całkowitej podaży tokenów
BalanceOf: podaje stan konta właściciela
Transfer: realizuje przelewy określonej liczby tokenów na określony adres
TransferFrom: realizuje przelewy określonej liczby tokenów z określonego adresu
Approve: zezwala wydającemu na pobranie określonej liczby tokenów z określonego konta
Allowance: zwraca określoną liczbę tokenów od wydającego do owner1
Ponadto funkcje te będą również wyzwalać do dwóch zdarzeń, w tym zdarzenie transferu (które ma miejsce, gdy tokeny są przekazywane) i zdarzenie zatwierdzenia/walidacji, które jest aktywowane, gdy wymagane jest zatwierdzenie.

Obecnie ludzie mogą handlować tokenami ERC20 w trybie peer-to-peer między sobą lub na giełdach kryptowalutowych, takich jak Coinbase.

Problemy i alternatywy

Chociaż ERC20 cieszy się szerokim poparciem w postaci nowych tokenów zgodnych z jego standardami, w społeczności deweloperów jest wielu, którzy uważają, że ERC20 jest ograniczony lub wadliwy na jeden lub więcej sposobów. Z tego powodu, od czasu opracowania ERC20, zaproponowano również kilka alternatywnych standardów tokenów. Należą do nich ERC223, który ma na celu rozwiązanie problemów związanych z zatwierdzaniem i przekazywaniem elementów ERC20.

ERC621 to kolejna alternatywa, która proponuje te same podstawowe funkcje, które zapewnia ERC20, ale dodaje również możliwość zwiększenia lub zmniejszenia całkowitej podaży tokenów ERC827, z drugiej strony, pozwala posiadaczowi zatwierdzić wydanie tokenów przez osobę trzecią

Każda z tych nowych propozycji protokołów w pewnym stopniu opiera się na ERC20.

Add a comment